A BMSZKI téli krízisben nyújtott ellátásai, különös tekintettel a nehezen elhelyezhető ügyfeleknek nyújtott szolgáltatásokra

A tél közeledtével a hajléktalanellátó intézmények számára kiemelten fontos, hogy fokozott figyelmet fordítsanak a közterületeken élő emberek védelmére és támogatására. A hőmérséklet csökkenése, a csapadékos időjárás és a fagyveszély komoly kockázatot jelenten azok számára, akik az utcán töltik az éjszakákat. A téli krízisidőszakban a BMSZKI és a többi hajléktalanellátó szolgáltató igyekszik kibővített férőhelyekkel és speciális szociális és egészségügyi szolgáltatásokkal támogatni a rászorulókat. Ezek a szolgáltatások és a lakosság figyelme életeket menthetnek.

Miért maradnak utcán még a legzordabb téli hidegben is hajléktalan emberek? Az okok mögött gyakran összetett személyes és pszichológiai tényezők, valamint infrastrukturális akadályok állnak, amelyek együtt gátolják, hogy a hajléktalan emberek szállásokat vegyenek igénybe.

A hajléktalanellátó intézmények és szolgáltatások összehangolt munkája nélkülözhetetlen ahhoz, hogy minél több életet megóvhassunk a téli időszak alatt. A krízisidőszakra való felkészülés során Budapesten a Fővárosi Önkormányzat szervezésében az érintett segítő szervezetek többkörös egyeztetést tartottak annak érdekében, hogy minél összehangoltabb segítséget tudjanak nyújtani.

A BMSZKI éjjeli menedékhelyein előreláthatóan tudunk megfelelő mennyiségű szabad férőhelyet biztosítani a téli krízisidőszakban (a létszámnövekedés persze súlyos zsúfoltságot okozhat az intézményeinkben). A férőhelyeknek azonban nem a száma, hanem a minősége jelent egyre inkább problémát az utóbbi években: ha fizikailag vannak ugyan üres férőhelyek, azok nem biztos, hogy alkalmasak azoknak az embereknek a fogadására, akik segítségre szorulnak.

A nehezen elhelyezhető emberek (mozgássérültek, mentális zavarral élők, függőségekkel küzdők stb.) számára a BMSZKI – a Befogadó BMSZKI programnak megfelelően – 2024-25 telén is több speciális szolgáltatást biztosít.

A hajléktalan emberek esetében a mentális és más egészségügyi problémák, a korábbi traumák, a függőségek és a szégyen mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy vonakodjanak intézményes szálláshelyet igénybe venni. Ugyanakkor a hajléktalanellátás infrastruktúrájában és rendszerében is vannak olyan akadályok, amelyek szerepet játszanak abban, hogy egyes emberek az utcán maradnak. Ilyen például a szálláshelyek zsúfoltsága és kapacitáshiánya: a budapesti hajléktalanellátó intézmények telítettsége a téli időszakban gyakran eléri a maximális kapacitást. Ez nemcsak azt jelenti, hogy nehéz férőhelyet találni, hanem azt is, hogy a rendelkezésre álló helyek zsúfoltak lehetnek, ami tovább növeli a konfliktusok kockázatát. Hiányoznak vagy nem elégségesek bizonyos speciális ellátások és szolgáltatások: sok hajléktalan ember számára a mentális egészségügyi és a függőséggel kapcsolatos ellátás kulcsfontosságú lenne, de ezek a speciális szolgáltatások nem minden szálláshelyen érhetők el. Ezen kívül a speciális egészségügyi ellátás, mint például az idősebb vagy mozgáskorlátozott emberek támogatása is hiányos, ami megakadályozza, hogy az érintettek megfelelő ellátást találjanak. Szintén akadályozó tényező a korlátozott nyitvatartás és hozzáférés: egyes éjjeli menedékhelyek és krízisférőhelyek csak az éjszakai órákban vannak nyitva, ami azt jelenti, hogy napközben sokaknak vissza kell térniük az utcára. A folyamatosan nyitva tartó és pihenést biztosító helyek korlátozott száma szintén nehezíti, hogy az érintettek igénybe vegyék ezeket az ellátásokat.

Mentális betegségek és pszichés zavarok – és az ezekre reagáló szolgáltatásaink

Számos hajléktalan ember küzd különféle mentális betegségekkel, például depresszióval, szorongással, skizofréniával vagy poszttraumás stressz zavarral (PTSD). Ezek a problémák gyakran gátolják a szálláslehetőségek igénybevételét, hiszen a közösségi terekben való tartózkodás túlterhelő lehet számukra, különösen, ha zsúfoltak a szállók, és nehéz magánszférát találni. Ha például időskori demencia, szerhasználat vagy mentális zavar következtében valaki nem tud tájékozódni egy nagy befogadóképességű, sok hálótermes, nagy létszámú szobákkal rendelkező szálláson, 1-2 éjszaka után nem fog visszamenni ezekre a helyekre, vagy olyan mértékben keseríti meg a többi bentlakó éjszakáit például azzal, hogy nem talál ki a vécére, vagy nem talál vissza az ágyához, hogy mások maradnak miatta kint az utcán.

Évek óta eredményesen működtetjük a Józsefvárosi önkormányzattal közösen az Életmentő Pontot, ahol azokat az utcán élő embereket látjuk el, akik más intézményekből kiszorultak. Ez a kis létszámú – mindössze 25 fő ellátására alkalmas – ellátás idén a Kőbányai 22. Éjjeli Menedékhelyen, egy jól megközelíthető intézményben, ugyanakkor egy erre a célra leválasztott, elszeparált részlegen kap helyet. Ez lehetővé teszi, hogy egy nyugodt, biztonságos lehetőséget tudjunk felkínálni azoknak, akik idegenkedtek a zsúfolt, nagy hálótermes elhelyezést biztosító ellátásoktól, vagy mentális betegségük, pszichés állapotuk miatt nem tudják ezeket igénybe venni. A telephelyen belül elérhető orvosi ellátás, ahol pszichiátriai szakrendelés is működik.

A beszállítás erre a részlegre kizárólag az utcai szolgálatok által, az utcai szolgálatok munkáját koordináló Menhely Alapítvány Diszpécserszolgálatán keresztül lehetséges este 8 és reggel 8 között. De a szálláshely egész nap nyitva van. Napközben szociális munkát biztosítunk, amelynek célja elsősorban a továbbhelyezés egy jól átgondolt protokoll mentén. A szállás alacsony küszöbű: bármilyen állapotban érkező nők, férfiak, kutyával érkezők igénybe tudják venni.

A BMSZKI – nem a téli krízis részeként, hanem egész éves működése során – már 3 telephelyen fogadja speciális programokkal és speciálisan képzett stábbal a mentális zavarral élőket. Ezeken az átmeneti szállásokon, részben az Ébredések Alapítvánnyal való együttműködésben pszichiáter, pszichológus és tapasztalati szekértő is elérhető. Az Életmentő Pontról ezekre a szállásokra is tudnak tovább helyezni ügyfelet a kollégák.   

Egészségügyi problémákra adott válaszaink

Az egészségügyi problémák terén a legnagyobb nehézséget a kerekesszékes hajléktalan emberek elhelyezése jelenti, továbbá az orvosi ellátásra, gondozásra szoruló emberek számának emelkedésére is fel kell készülni a téli időszakban.

A BMSZKI összesen 183 férőhelyen fogad most már mozgássérült embereket, az Aszódi Éjjeli Menedékhelyen, a Szabolcs Átmeneti Szálláson és Kórházban, az Alföldi Átmeneti Szálláson, és néhány helyünk van a Bánya és Könyves Éjjeli Menedékhelyeken. A Váci Éjjeli Menedékhelyen kerekesszékes nőket is tudunk fogadni. Ilyen férőhelyből rendkívül kevés van a Fővárosban! Ezen a területen azonban még mindig szükség lenne a fejlesztésre, egész fővárosi szinten!

Az átmenetileg ápolásra, gondozásra szoruló hajléktalan emberek számára a Könyves Éjjeli Menedékhely átalakításával egy új egységbe rendezzük idén télen az ezen a telephelyen biztosított, úgynevezett „lábadozós” férőhelyeinket. A menedékhely ezentúl 52 ágyon fogadja a kórházi ellátásra nem szoruló, de betegellátást igénylő embereket. Az egészségügyi indikáción túl a szociális rászorultság alapján kerülhetnek be ügyfeleink az intézménybe. Kikerülésüket a BMSZKI teljes szakmai stábja támogatja, mind az éjjeli menedékhelyek, mind az átmeneti szállások, esetleg az önálló lakhatás irányába.

Az eddigi körülbelül 59 téli lábadozós férőhely mellett így már összesen 78 ilyen férőhely áll majd rendelkezésre, amiből 70 egész évben, és nem csak a téli krízisidőszakban működik.

A lábadozó egy olyan szolgáltatási forma, ami nem található meg egyetlen jogszabályban sem, de ahol egészségügyi segítséget például kötözést, gyógyszert, orvosi felügyeletet, napi háromszori étkezést biztosítunk időszakosan ápolásra, gondozásra szoruló beteg hajléktalan embereknek.

Függőségek és az ezekből eredő szükségletekre adott válaszok

Sok hajléktalan ember szenved alkohol- vagy drogfogyasztás okozta függőségben: a Február 3. adatfelvétel eredményei alapján például az utcán élők legalább 40%-a minden nap iszik. A legtöbb intézmény azonban szigorúan szabályozza a szerhasználatot, ami a függőségben szenvedőket távol tarthatja ezektől a helyektől. A függőségek gyakran társulnak egyéb mentális zavarokkal is, amelyek tovább nehezítik a hagyományos ellátórendszerbe való beilleszkedést.

A súlyos, aktív addiktológiai problémákkal küzdő fedél nélkül élő emberek ellátására a Bánya utcai éjjeli menedékhelyen 2023 októberétől egy alacsonyküszöbű, rugalmas, ezeknek az embereknek a szükségleteihez jobban illeszkedő szolgáltatás indult.

A szálló földszinti szobáiba 32 férőhelyen a Menhely Alapítvány Diszpécser Szolgálatának delegálásával olyan tartósan fedél nélkül élő, függőséggel és/vagy pszichiátriai problémával rendelkező hajléktalan embereket fogadunk, akik más szálláshelyek magasabb köszöbű bejutási feltételeit nem tudják teljesíteni. Biztosítjuk az éjjel-nappali benntartózkodás lehetőségét, az alkoholfüggőség és (akár a szálláson történő) alkoholfogyasztás toleráns, ártalomcsökkentő szemléletű kezelését, addiktológiai konzultációkat, fokozott orvosi és ápolási-gondozási kapacitásokat, gyógyászati segédeszközöket, valamint a napi háromszori étkezést. A szállás egy éve jó tapasztalatokkal működik! A többi szálláshoz képest is kisebbek a benti feszültségek, például azért, mert a szállás kapujában, a beengedés előtti ún. rohamivás (amivel a függő ember reméli, hogy reggelig kihúzza) megszűnt.

Újraindult az Előd utcai éjjeli menedékhelyen az a korábban már működő, de a koronavírus-járvány miatt felfüggesztett ellátás, amiben egy elkülönített részlegen, 24 férőhelyen fogadunk szerhasználó hajléktalan embereket, a velük való szociális munkára felkészített munkatársakkal. Az igénybevételnek nem feltétele az absztinencia vagy a szermentes állapot, ugyanakkor a szociális munka hangsúlyos eleme az addiktológiai ellátást nyújtó intézmények felé való orientálás, igény esetén rehabilitációs intézménybe való felvétel segítése.

A HepaGo munkatársai itt is és több éjjeli menedékhelyünkön, sőt az utcai szolgálatot kisérve a köztereületen élő hajléktalan emberek körében is végez HIV- és hepatitis C-szűrést, és pozitív eredmény esetén a kezelésbe jutást is megszervezik.

A Józan Babák Egyesület (a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásával) egyéni tanácsadást biztosít a Dózsa György úti nőgyógyászati rendelőnkben függőségi problémákkal küzdő várandós nőknek és anyáknak. A Könyves Kálmán körúti ügyfélszolgálati irodánkban pedig a Kék Pont Alapítvánnyal együttműködésben addiktológiai konzultáció és tanácsadás működik a hajléktalan budapestiek számára.

A novembert több szálláson a „Száraz November” mozgalomhoz csatlakozó programokkal nyitjuk. Ezek az alkalmak más dimenziókba helyezik az ügyfél, szociális munkás és alkohol hármas viszonyait – lehetővé teszik, hogy sokkal nyíltabban lehessen beszélni az alkoholhoz való viszonyról.  A BMSZKI 8 intézménye kínál idén a józanodásra hangoló programokat, köztük nappali melegedők is, akik az utcán élő emberek számára gyakran az első találkozási pontot jelentik intézményünkkel. Ezek között vannak filmvetítéssel egybekötött beszélgetések, sport, művészetterápiás és más csoportfoglalkozások, amik a „mit csináljak ivás helyett?” kérdésre kínálnak alternatívát, beszélgetés felépülő alkoholbeteg emberrel és még fotókiállítás is.

Társállattal utcán élő emberek ellátása

Gyakran merül fel, hogy vannak, akik azért nem mennek be a szállásokra, mert oda nem vihetik magukkal a kutyájukat. Bár jelenleg a mi utcai szolgálatunkhoz tartozó területeken ez kevésbé jelenlévő probléma, de különösen Budapest külső kerületeiben, az erdőben, kunyhókban élők esetében nagyon is jelenlévő jelenség.

Annak érdekében, hogy pontosan lássuk, milyen szükségletek vannak ezen a téren, a társállatok ügyét beemeltük a Befogadó BMSZKI programba is. Jelenleg zajlik annak felmérése, hogy hány szálláson és milyen állapotban vannak kutyakennelek. A Fővárosi Önkormányzat Budapest Ösztöndíj Programjába beajánlott és elfogadott témánk alapján pedig egy fiatal kutató felmérést indít el a közeljövőben az összes budapesti szervezet vonatkozásában. A kutatás célja, hogy felmérje a hajléktalan emberek társállat tartási szokásait, és azt, milyen segítségre van szükségük nekik vagy a velük dolgozó szervezeteknek.

A kutatás egy cselekvési tervet készít elő a társállattal rendelkező hajléktalan emberek jobb ellátásához.

Zsúfoltságenyhítő és magasabb komfortfokozatú szálláshelyekhez való hozzájutást segítő intézkedések

A téli krízisidőszakban az utcai gondozó szolgálatoknak idén is lehetőségük van a Diszpécser Szolgálat közvetítésével utcán élő embereket közvetlenül elhelyezni a BMSZKI erre kijelölt átmeneti szállásaira. Ezekben az intézményekbe normál esetben csak egy jogszabály által előírt, bonyolultabb felvételi eljárás után lehetne bekerülni, azonban megteremtettük a lehetőségét annak, hogy a jogszabályban előírt felvételi eljárás az utcáról érkező emberek esetében így is lebonyolítható legyen.  Idén télen négy – egyébként maximális kihasználtsággal működő, várólistát vezető – átmeneti szállásunk összesen 15 férőhelyet tart fenn kifejezetten utcáról érkezők számára. Ezekről a férőhelyekről folyamatosan igyekszünk áthelyezni a bekerülőket máshová, hogy váltórendszerben a bekerülés lehetősége valahová folyamatosan biztosított legyen.

A program minél hatékonyabb működése érdekében a Dózsa György úti átmeneti szállón külön utcás koordinátort neveztünk ki.

Utcai szolgálatok munkájának megerősítése

Az utcai szolgálatokon különösen nagy a felelősség ezekben a hónapokban. A BMSZKI utcai szolgálatai a legmelegebb nyári hónapokban: július-augusztusban kipróbáltak egy új működési módot, amit most december-januárban tovább tesztelnek. Hétfőn, szerdán és pénteken nem csak (a jogszabályban előírt) este 10 óráig, hanem egész éjszaka kint voltak a területükön. A kollégáknak megterhelő volt a változás, de nagyon jó tapasztalatokat szereztek mind az éjjeli menedékhelyekkel, mind a közterületfelügyelettel való együttműködés terén.

Azt tapasztaltuk, hogy az eddigi esti látogatásokhoz képest éjszaka a duplájára növekszik a közterületen fellelhető hajléktalan emberek száma!

Sokan nem tudják, hogy a hajléktalan embereket segítő intézményekben nincs normatív módon étkeztetés, nincs pszichológiai, pszichiátriai ellátás, addiktológiai segítségnyújtás, egészségügyi személyzet által biztosított ápolás-gondozás – ezeket csak akkor tudjuk biztosítani a rászorulók számára, ha a forrásokat előteremtjük ehhez!

Ha teheti, segítse munkánkat adományával:

Számlaszámunk: 11784009-15493950-10080003

IBAN: HU25117840091549395010080003

Köszönjük!

Kérjük – ahogy minden évben, idén is – a lakosság segítségét abban, hogy ha segítségre szoruló embert lát az utcán, hívja Menhely Alapítvány Diszpécserszolgálatát (+36 1 338 41 86), vagy ha az indokolt, akkor közvetlen mentőt (112), és figyeljünk oda azokra is, akik saját otthonukban lehetnek kiszolgáltatva a télnek!   

Tatár Babett, 2024. november 7.