Partnerek

Üdvhadsereg- La Cité de Refuge- Center, Párizs

Az Üdvhadsereg Franciaországban 200 szolgáltatást működtet, mindeközben 2500 munkatársat foglalkoztat és körülbelül 5000 önkéntessel dolgozik együtt.

A projektben részt vevő intézményük a La Cité de Refuge-Centre Espoir (CRCE) Párizs déli részén található. Szociális integrációs programjuk keretében egy lakhatási és társadalmi rehabilitációs szolgáltatásokat nyújtó szállót, valamint hajléktalan élethelyeztben lévő nők számára egy alacsonyküszöbű szolgáltatást - Cité des Dames - működtetnek.

A Cité des Dames egy nappali melegedő és éjszakai menedék, amely a hét minden napján, 24 órában tart nyitva. Ide a nők szabadon bejöhetnek és megpihenhetnek. Ez nem egy klasszikus szálláshely, mindössze egy nagy közös terem ahol 26 szék található, valamint egy hálószoba 24 ággyal. Évente körülbelül 300 hajléktalan élethelyzetben lévő nőt fogadnak, feltétel nélkül, függetlenül dokumentumaik meglététől, egészségi állapotuktól.

A Cité des Dames alapszolgáltatásai a pihenőhelyiség, tisztálkodási és zuhanyzási lehetőség, mosoda, higiéniai termékek biztosítása (beleértve a menstruációs higiéniai eszközöket), szociális támogatás és egészségügyi ellátás. Az itt megfordulók pszichológiai vagy pszichiátriai szükségletfelmérése is megtörténik, és segítik őket abban is, hogy a számukra megfelelő mentálhigiénés vagy pszichiátrai szolgáltatásokhoz jussanak.

Az épületben működő szálló 300 embert fogad, az itt lakók 37%-a nő. Egy részük egyedül álló, míg mások a családjukkal együtt kapnak itt szállást. Az ő helyzetük eltér a Cité des Dames-ben támogatott nőkéhez képest, mert ezen a szálláson saját szobájuk van, ahol addig maradhatnak, amíg megfelelő lakhatást nem találnak. A lakók naponta háromszor étkezhetnek az épületben üzemelő szociális étteremben, emellett pedig szociális esetmunkában is részesülnek, amely minden társadalmi beilleszkedést segítő aspektust lefed (ügyintézés, egészségügy, pénzügyi források).

 

FEANTSA

A FEANTSA, egy hajléktalan emberekre fókuszáló, a hajléktalanság felszámolását célul kitűző európai ernyőszervezet, amelynek 130 hajléktalanellátással foglalkozó tagja van Európa-szerte. Tevékenysége során párbeszédet folytat különböző európai intézményekkel, nemzeti és regionális kormányzati szervezetekkel, terjesztve a hajléktalanság leküzdéséhez szükséges jó gyakorlatokat és ajánlásokat. Emellett adatokat gyűjt és kutatási eredményeket publikál a hajléktalanság jelenségének, okainak jobb megismerése érdekében, valamint tudásmegosztó eseményeket is szervez tagszervezetei és más szakmai, politikai szervek felé. Fontos céljuknak tekintik még a társadalmi tudatosság növelését a hajléktalanság mögött álló okok és a hajléktalan emberek által tapasztalt problémák megértésével  kapcsolatban.

A női hajléktalanság a FEANTSA és tagszervezetei prioritásai közé tartozik. A tagszervezetek egyre nagyobb figyelmet fordítanak a hajléktalanságban, vagy annak veszélyében élő nők valódi tapasztalatainak megismerésére és hatékony válaszok megtalálására. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, fontos, hogy nemzetközi kutatások és tapasztalatcsere révén jobban megértsük a hajléktalan nők szükségleteit, a hajléktalansághoz vezető útjukat, valamint azokat a tényezőket, amelyek elősegítik vagy akadályozzák a hajléktalanságból való kilépésüket.

A FEANTSA WOMEN, egy 2022-ben megalakult, gyakorlati szakemberekből álló közösség, amely a nők hajléktalanságával foglalkozik. A FEANTSA WOMEN összehozza Európa-szerte a szakembereket, és lehetőséget teremt számukra a tudás, tapasztalat és jó gyakorlatok cseréjére annak érdekében, hogy javítsa a hajléktalan nőket érintő szakpolitikákat és gyakorlatokat. A FEANTSA WOMEN a hajléktalanságban érintett nőket célzó segítő munkában igénybe vehető eszközöket dolgoz ki, emellett pedig nagy számú résztvevőt vonzó webináriumokat szervez.

 

Kings of the Street Egyesület - Szlovénia

Az egyesület különböző társadalmi és gazdasági háttérrel rendelkező emberek összefogásából létrejött szervezet, amely működése során is támaszkodik hajléktalan élethelyzetben vagy annak veszélyében élők, illetve a hajléktalanság megszüntetéséhez kapcsolódó tevékenységekben elhivatott  szakemberek, és szakértők (szociális munkások, pedagógusok, antropológusok, szociológusok, pszichológusok) valamint diákok és önkéntesek közreműködésére. Nem csak szolgáltatásokat nyújtanak hajléktalan élethelyzetű emberek számára, hanem a hajléktalansághoz és annak megelőzéséhez kapcsolódó kutatásokat is végeznek, illetve a hajléktalan emberek életkörülményeinek javítását célzó módszertani ajánlásokat is megfogalmaznak, valamint részt vesznek a szegénység kezeléséhez kapcsolódó innovatív gyakorlati modellek kidolgozásában is.

Hajléktalanok és más kirekesztett csoportok támogatását célzó programjaik:

  • Utcalap – Ez egy alternatív újság, amelyet főként hajléktalan emberek írnak és árusítanak az utcán. Az eladási ár felét az árusító megtarthatja, a másik felét a nyomtatási költségekre, szerkesztési munkákra fordítják.
  • Nappali központ – Egy közösségi tér, ahol az emberek pihenhetnek, megvásárolhatják az utcalapot, tárolhatják személyes tárgyaikat, hajat vághatnak, segítséget kaphatnak munka vagy szálláshely kereséséhez. A nappali központban szerkesztőségi ülések és különféle workshopok is zajlanak.
  • “Egyetem a csillagok alatt” – Egy olyan a szabadidő hasznos eltöltését célzó támogatási program, amelyben az emberek különböző tevékenységekben vehetnek részt. Pl: sport, kulturális és oktatási programok.
  • Elsőként lakhatás program – Támogatott lakhatási program hajléktalan emberek számára.
  • Utcai munka – Melynek során igyekeznek kapcsolatot építeni az utcán élő emberekhez azért, hogy támogassák őket, információkat osszunk meg velük, hogy csökkentsék az egészségi, társadalmi és gazdasági ártalmakat, amelyeknek ebben az élethelyzetben ki vannak téve.
  • Foglalkoztatási program hajléktalanok számára – Szociális szövetkezet keretében.

Az egyesületnek körülbelül 300 tagja, 40 önkéntese és 30 alkalmazottja van. Számos projektet valósítanak meg a hajléktalan nők helyzetének javítása érdekében, melyek között a hajléktalan nők foglalkoztatásának területén alkalmazott módszereik követendő szakmai mintákat hordoznak. Külön támogatást nyújtanak nőknek és családoknak lakhatási programjainkban, valamint biztonságos találkozásokra lehetőséget adó programokat szerveznek, ahol hajléktalan nők megoszthatják tapasztalataikat és támogathatják egymást.

Korábbi részvételünk egy hajléktalan nők támogatását célzó Erasmus+ programban ösztönözte őket olyan szolgáltatások és feltételek kialakítására, amelyek érzékenyen reagálnak a nők igényeire. Létrehoztak egy női támogató csoportot, amely több éve folyamatosan működik, és egyre több nő vesz részt benne. Elkezdődött kizárólag nők számára biztosított támogató lakhatási lehetőségek fejlesztése is. Emellett kiemelt figyelmet fordítanak a hajléktalan élethelyezben élő anyákra is. A hajléktalan nők helyzetével kutatások révén is foglalkoznak, együttműködve a Szociálpedagógiai Tanszékkel és a Nemzeti Népegészségügyi Intézettel. A média és más érintettek is fontos partnereknek tekintenek őket ebben a témában.

 

SETU Waterford- Írország

 A SETU Waterford az Ír Délkeleti Műszaki Egyetem egyik kampusza, amely Írország délkeleti részén található. Az intézmény számos  alap- és mesterképzési szakot működtett, valamint kutatási tevékenységeket végez. Ezek között szerepelnek olyan képzési programok, mint a szociális munka, társadalomtudományok. Emellett egyéb közösségi oktatási programokat is kínálnak különböző tanszékeken és iskolákban. Az egyetem erős együttműködéseket tart fenn helyi, nemzeti és európai szolgáltatásokkal és iparágakkal. Számos európai civil szervezettel és egyéb partnerel működött együtt különböző Erasmus+ és más európai projektekben, így jelentős tapasztalattal rendelkezik a közös kutatások és képzési partnerségek terén helyi, nemzeti és európai szinten egyaránt.

Dr. Méabh Savage 2020 óta a Szociális Munka és Koragyermekkori Támogatás Tanszék oktatója a Bölcsészettudományi Karon, emellett több más programban is tanít, például a Társadalmi Igazságosság és Közpolitika mesterképzésen és más társadalomtudományi területeken. Korábban 11 éven át a részidős szociális gondozási alapképzés programvezetője és oktatója volt a Felnőttoktatási és Élethosszig Tartó Tanulás Iskolájában. Méabh gyakorlatvezető oktatóként, szakdolgozati konzultánsként is dolgozik, és jelenleg két doktori hallgatót irányít (egyikük hajléktalansággal, másikuk nőkkel kapcsolatos témában kutat).

Kutatási tevékenysége több területre terjed ki, amelyek a (jog)egyenlőség kérdéseire összpontosítanak, például: hajléktalan anyaság, etnikai kisebbséghez tartozó családok hajléktalansága, mentális problémában érintett emberek hajléktalansága,  hajléktalanellátásban élő anyák és a családon belüli erőszak ellátásának értékelése. Ennek köszönhetően is kiemelkedő oktatási, kutatási és facilitációs készségekkel rendelkezik.

Méabh jelentős kutatási és szakmai tapasztalattal bír a nők hajléktalanságának területén. Körülbelül 10 évig dolgozott hajléktalan nőkkel és családon belüli erőszakot elszenvedett nőkkel. Elvégezte az Adult and Community Education mesterképzést, amely során művészetalapú tanulási folyamatot vezetett hajléktalan nőkkel 2009-ben. Doktori kutatását 2019-ben fejezte be az Egyenlőségi Tanulmányok területén, amelyben gyermekeik nélkül élő hajléktalan anyákkal foglalkozott. Kutatása során olyan pedagógiai módszert alkalmazott, amely lehetővé tette, hogy az anyák "megtanítsák" a szakembereket arra, hogyan szeretnék, hogy gondoskodjanak róluk.

Méabh tapasztalt felnőttoktatási facilitátor, aki szakemberek képzésében, valamint hajléktalan nőkkel való munkában is jártas. Számos kreatív képzési programot dolgozott ki és valósított meg e tevékenységek támogatására.

SOMOS - Portugália

A SOMOS Mulheres egy egyesület, amelyet hajléktalanságot megtapasztalt nők alapítottak és működtetnek. Elsődleges céljuk a hajléktalan és az utcai erőszaknak kitett nők jogainak védelme. Bizalmon alapuló kapcsolatok kialakításán keresztül igyekeznek az érintett nők szükségleteire megtalálni a megfelelő válaszokat, így támogatják őket az egészségügyi ellátásokhoz való hozzáférésben, a szociális és állampolgári szolgáltatások igénybevételében, valamint segítik őket a befogadó foglalkoztatási lehetőségek és lakhatási szolgáltatások elérésében.

Emellett fontosnak tartják, hogy felhívják a társadalom tagjainak figyelmét ezekre a problémákra. Sokrétű kezdeményezésein keresztül a SOMOS hat önkéntes tagja arra törekszik hozzájáruljanak egy befogadóbb társadalom kialakításához. Mélyen elkötelezettek az érdekképviselet és a hajléktalanságot megtapasztaló nők szükségleteire szabott közösségi alapú támogatási lehetőségek megteremtése iránt. Aktívan részt vesznek figyelemfelkeltő kampányokban, amelyek a hajléktalanságot átélő nők jogainak védelméhez, az egészségügyi ellátásokhoz, lakhatáshoz és foglalkoztatási való hozzáférés lehetőségeinek megteremtésével kapcsolatosak. Ezekkel a kampányokkal a SOMOS célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a nők által megtapasztalt kihívásokra, valamint hogy elősegítse a társadalom tagjainak megértését és empátiáját. Ezen túlmenően a SOMOS aktívan együttműködik az érintettekkel, a helyi közösségek tagjaival és a döntéshozókkal, hogy párbeszédet alakítson ki és előmozdítsa a rendszerszintű változásokat a nők hajléktalanságának kezelése terén.

Az egyesület projektben részt vevő tagjai széleskörű szakértelemmel rendelkeznek, beleértve a hajléktalan nők összetett szükségleteinek és kihívásainak mély megértését, valamint a szakpolitikai változások és rendszerszintű reformok érdekében végzett érdekképviselet területén szerzett tapasztalatokat.

 

Y Alapítvány – Finnország

A Y-Foundation az Elsőként Lakhatás modell országos szintű megvalósításáért felelős  szervezet. Több mint 19 000 lakással rendelkezik több mint 50 városban és önkormányzatban, így Finnország negyedik legnagyobb ingatlantulajdonosaként számon tartják. Az alapítvány megfizethető bérlakásokat biztosít alacsony jövedelmű, hajléktalan élethelyzetben élő, vagy hajléktalanság kockázatának kitett személyek számára. Az önkormányzatok ezeknek a lakásoknak egy részét rászoruló lakók számára adják bérbe.

A Y-Foundation küldetésének középpontjában a társadalmi igazságosság előmozdítása áll, amelyet megfizethető lakhatási lehetőségek biztosításával és fejlesztésével ér el Finnország legnagyobb városaiban. Minden építési projektet a helyi igényekhez igazítanak, olyan lakóegységeket hozva létre, ahol könnyen biztosíthatók a szükséges támogató szolgáltatások. Emellett az alapítvány államilag támogatott bérlakásokat épít az M2-Kodit márkanév alatt, és egyedi lakások vásárlásával is bővíti bérleményeit a nyílt piacon.

 

A Y-Foundation átfogó szakértelemmel rendelkezik a hajléktalanság területén és az Elsőként Lakhatás modell alkalmazása kapcsán. Ez az ismeret az önkormányzatokkal és civil szervezetekkel folytatott szoros együttműködésből, valamint a hajléktalanságról végzett kutatásokból származik.

Az alapítvány egyik kiemelkedő projektje a nők hajléktalanságára összpontosított. A három éven át tartó kezdeményezés különböző partnerekkel együttműködve arra irányult, hogy növelje a nők számára alkalmas lakhatási lehetőségeket, biztosítsa lakhatásukat, fejlessze a nőkkel foglalkozó szakemberek készségeit, és népszerűsítse a bevált gyakorlatokat. Emellett a projekt célja a hajléktalanságot megtapasztalt emberek szerepének megerősítése is volt.

Egyik programba bevont partnerük a Nagy-Helsinki Fehér Szalag Egyesület. Ez egy női szervezet, amelyet 1928-ban alapítottak, hogy támogassa a nehéz élethelyzetben lévő nőket és előmozdítsa a szociális jólétüket. Tevékenységük középpontjában az egyén erőforrásainak erősítése és a remény perspektívájának növelése áll. Az egyesület helsinki női lakhatási egysége, a Liisankoti, az 1960-as évek óta közösségi lakhatást biztosít azoknak a nőknek, akik életvezetési problémákkal, szenvedélybetegséggel és lakhatási nehézségekkel küzdenek. Az egyesület értékei a tiszteletteljes találkozásokban és az erős felépülésorientált megközelítésben tükröződnek.

2022-ben a Liisankoti, amely évtizedeken át szenvedélybetegséggel foglalkozó lakhatási szolgáltatás volt, hajléktalanok számára nyújtott támogatott lakhatássá alakult. Az egyesület az év során két új közösséget hozott létre nők számára. Emellett elkezdte az önálló lakásokban nyújtott támogatási munkát a Helsinki régióban.

A másik bevont partnerük a Vailla vakinaista asunto ry (a név jelentése: nincs állandó lakhely), egy civil szervezet, amelynek célja a hajléktalanságban érintettek számának csökkentése és a hajléktalan emberek számára nyújtott szolgáltatások javítása. Sorstárstapasztalatokra és sorstársegítésre épülő támogató munkájuk során céljuk,  hogy mindenki számára megfelelő lakhatási megoldást találjanak, valamint más szereplőkkel együttműködve hatást gyakoroljunk a finn lakáspolitikára. A szervezet nem kötődik egyetlen politikai párthoz vagy vallási közösséghez sem, és minden tevékenységük nonprofit alapon működik. Alapvetésük, hogy minden ember képes önállóan élni, ha megfelelő feltételeket és támogatást kap. A lakhatás alapvető emberi és társadalmi jog, és hiányát semmilyen körülmények között nem lehet elfogadni. Tevékenységeinek célja, hogy mindenki elfogadható időn belül méltó lakhatási lehetőséget találjon.Országos szervezetként működnek. Központjuk Helsinkiben található, szolgáltatásaik pedig elsősorban a helsinki agglomerációban koncentrálódnak. Tevékenységük három fő területre koncentrál: alacsony küszöbű szolgáltatások nyújtása, lakhatási szolgáltatások biztosítása és érdekképviseleti tevékenységek.

A szervezetet 1986-ban hajléktalan élethelyeztben élő emberek alapították. Ekkor Finnországban 20 000 hajléktalan ember volt, 2023-ra ez a szám 3 429-ra csökkent. Ők indították el Finnországban az első Housing First modell kísérleti projektjét 2007-ben. Ma körülbelül 40 alkalmazottat foglalkoztatnak  különböző szolgáltatási területeken, 40 %-k hajléktalanságban megélt saját tapasztalattal rendelkezik.

 

A Naistenkartano egy szervezet, amelyet 1922-ben hoztak létre, hogy megelőző lépéseket tegyen a nők mentális egészségének romlása és a szenvedélybetegségek kialakulása terén. Százéves fennállása során a szervezet kezdetben női absztinencia-mozgalomként indult, de mára a nők jólétének holisztikusabb megértése felé fordult. Fő tevékenységi formájuk a kifejezetten nők igényeire szabott NOVAT önsegítő csoportok. A szervezet arra törekszik, hogy támogassa a nőket azáltal, hogy eszközöket ad számukra az önállóságuk megerősítéséhez, és növeli annak érzését, hogy képesek irányítani mindennapi életüket.

Küldetésük: A nők merjenek önmaguk lenni. Szabadon kérdőjelezzék meg azokat a szerepeket és elvárásokat, amelyeket kívülről erőltetnek rájuk. Ha így tesznek, mentális jólétük javul, és úgy fogják érezni, hogy nagyobb kontrolljuk van mindennapi életük felett.

Amiben segíteni tudnak: Az önsegítő csoportok résztvevői úgy érzik, hogy nagyobb kontrolljuk van életük felett, és nincsenek egyedül. Szabadnak érzik magukat, hogy önmaguk legyenek. Javul a belső énjükkel való személyes kapcsolatuk, valamint önismeretük és önelfogadásuk.

Szolgáltatásaik:

  • NOVAT önsegítő csoportok nőknek, országosan online formában, valamint személyes találkozókon, elsősorban Helsinkiben és Tampere környékén;
  • Névtelen online egyéni támogatás;
  • Webináriumok, előadások és workshopok nők jólétével kapcsolatos témákban, amelyek mindenki számára nyitottak;
  • Más szociális jóléti szakemberek támogatása, képzése és tanácsadása a női jóléttel kapcsolatos kérdésekben;
  • Országos hálózat koordinálása a nők-specifikus szociális munkában dolgozó szakemberek számára.

További információ:
https://www.naistenkartano.com/naistenkartano-english/
https://www.naistenkartano.com/novat-in-english/