Segítő munka a Szabolcs utcában: egészségügyi és szociális szolgáltatások a kórház épületében

A Fővárosi Önkormányzat és a Magyar Kormány megállapodásának értelmében a Szabolcs utcai intézményünk Budapest tulajdonába került, amivel egy hosszú, bizonytalan időszak ért megnyugtatóan véget.

Az épületben 2013-an kezdtük meg a munkát, ekkor költözött ide a korábban 20 évig a Dózsa György úti szálló egyik szárnyában működő egészségügyi részleg, és a Bánya utcából az idős, szociális otthoni elhelyezésre várakozó hajléktalan embereket ellátó átmeneti szálló. Korszerű, komfortos körülmények között többfajta szolgáltatás segíti az intézmény a budapesti hajléktalan lakosságot:

  • kórházunkban 50 ágyon krónikus belgyógyászati, 23 ágyon ápolási fekvőbeteg ellátást folytatunk
  • 24 órás háziorvosi szolgálat, háziorvosi ügyelet, foglalkozás-egészségügyi szolgálat és betegszállítás is működik az épületben, valamint a mozgó orvosi szolgálatunk egyik telephelye is itt van
  • 18+8 férőhelyen lábadozót tartunk fenn olyan hajléktalan betegeknek, akik nem szorulnak kórházi kezelésre, ápolásra azonban szükségük van
  • átmeneti szállásunk 64 férőhelyen olyan hajléktalan nőknek és férfiaknak kínál lakhatást, akiknek koruk vagy egészségi állapotuk miatt fontos, hogy minden nap elérhető közelségben legyen az egészségügyi személyzet
  • az épület ad otthont az utcai gondozószolgálatunk központi irodájának is.

Közel 300 hajléktalan beteg kap gyógyulási, felépülési lehetőséget kórházunkban évente, a háziorvosi rendelést pedig több mint 1000 beteg keresi fel, átlagosan 8 alkalommal. Az átmeneti szálláson és a lábadozóban 200 hajléktalan ember fordul meg egy év alatt. Utcai gondozószolgálatunk több mint 500 hajléktalan embernek nyújt segítséget a közterületen minden évben.

Összességében a Szabolcs utcában dolgozó közel 70 munkatársunk, 1500–2000 hajléktalan embernek nyújt segítséget évente.

Az épület tulajdonjogának rendezése számunkra azt jelenti, hogy stabil, kiszámítható keretek között folytathatják azt a magas szakmai színvonalú munkát, amit az elmúlt évek bizonytalanságai sem akasztottak meg.

Szolgáltatásaink rendkívül fontosak az egész fővárosi hajléktalanellátás számára is, hiszen minden intézmény küzd az egyre öregedő, és egyre betegebb ügyfélkör támogatásával, és az őket hatékonyan és kellő mértékben ellátni nem képes szociális és egészségügyi rendszer hiányosságaival.

A betegek, akik hozzánk kerülnek, évről évre egyre súlyosabb állapotúak. Folyamatosan nő az onkológiai megbetegedésben szenvedők száma, és ezen belül a palliatív ellátásra szorulók száma. Kezelünk az osztályon szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedőket, traumatológiai eseteket, krónikus sebeket, stroke-os betegeket, alkoholbetegség vagy dohányzás okozta panaszokat. Felnőtt logopédus segíti a beszédkészség visszaszerzését, gyógytornász a mozgásszervi rehabilitációt, pszichiáter nyújt támogatást a holisztikus ellátásban. Komoly intézményközi kapcsolatot alakítottunk ki az évek során az Uzsoki Kórház onkológiai és pulmonológiai osztályaival, ami közös betegeink szakszerű ellátását és megfelelő szociális támogatását szolgálja.

Mind egészségügyi, mind szociális ellátásaink küzdenek azzal a problémával, hogy a nálunk élő, tartós bentlakásra, ápolásra, gondozásra szoruló hajléktalan emberek továbbléptetése rendkívül nehéz. Nincs elég védett és akadálymentes férőhely a hajléktalanellátásban. A budapesti szociális otthonokba a várakozás több mint hét év. Alacsony jövedelemmel a vidéki otthonokba is nagyon lassú és nehéz a bekerülés.

Utcai gondozószolgálatunk azt tapasztalja, hogy sajnos egyre több a hajléktalan ember újra a közterületeken. Egészségügyi tekintetben leginkább mentális, krónikus betegségekkel, alkoholizmussal és valamilyen fajta kábítószer függőséggel küzd az utcán élők többsége. A területeinken tartózkodó fedél nélküliekről általánosan elmondható, hogy romló egészségügyi állapotban vannak, és idősödik az utcákon élő populáció.

A kihívásokra a szolgálat a legnehezebb téli és nyári hónapokban kiterjesztett éjszakai jelenléttel válaszolt, a Hepa-Go programmal együttműködésben HIV és hepatitis szűrést teszünk elérhetővé a közterületen élők számára is, és év elején az Ébredések Alapítvánnyal együttműködésben kísérletet teszünk arra, hogy a pszichiátriai és pszichológusi ellátást is közelebb vigyük az utcán élőkhöz.

Az épület történelme szempontjából is méltó megoldást született: „A kórház legyen mindenekelőtt menedékhely a szegény betegek számára.” mondta ezt Wahrmann Mór, a zsidó hitközség egykori elnöke, 1889-ben, a Szabolcs utcai kórház megnyitóján. Az épület gyógyító tevékenységben betöltött szerepe több mint 130 éves múltra tekint tehát vissza. Az épület eredeti funkcióját megőrizve remélhetőleg még nagyon sokáig tudja szolgálni azt a célt, amiért létrejött.

Tatár Babett, 2025. február 14.