Társadalmi bázisépítés jó gyakorlatai Európában

Intézményünk 17 éves nemzetközi mobilitási és stratégiai partnerségi pályázatokban szerzett tapasztalatait felhasználva 2022-ben Erasmus+ akkreditációs pályázatot nyújtottunk be, melyet sikerült elnyernünk. Az akkreditáció elnyerése hatalmas előrelépés számunkra, hiszen a minősítés azt igazolja, hogy a szociális szektoron kívül is láthatóak és megbecsültek azok az eredmények, amelyeket nemzetközi tevékenységeink által értünk el.

A minősítéshez egy ötéves fejlesztési tervet kellett meghatároznunk, amelyben részletesen felvázoltuk, milyen területeken szeretnénk fejlődni a nemzetközi mobilitási programok által.

Intézményünkben rengeteg változás történt a fennállása óta eltelt 30 évben: számos új telephellyel és szolgáltatási egységgel bővültünk, munkavállalóink száma közel 600 főre növekedett, emellett hazai és nemzetközi pályázatokban is egyre hangsúlyosabban vagyunk jelen. Elérkezett az idő, hogy átgondoljuk, megfelelő-e a szervezeti struktúra, optimális-e a munkaerőgazdálkodás, hogyan reagáljunk jobban a fluktuációra, vagy hogy miként tudunk javítani a hajléktalan embereknek nyújtott szolgáltatásaink színvonalán.

Ötéves tervünk első szakasza éppen ezekre az igényekre reflektál: tanulmányútjaink alkalmával szeretnénk a BMSZKI-hoz hasonló nagyságú, főként önkormányzati szervezeteket meglátogatni, hogy közelebbről is megismerjük jó gyakorlataikat a szervezetfejlesztés, a humánerőforrás-gazdálkodás, az önkormányzatokkal és a civilekkel való együttműködések terén.

Első, 2023 júniusában kezdődő 15 hónapos programunkban 20 munkatársunk csoportos tanulmányutakon és konferencialátogatásokon való részvételére nyertünk támogatást, a következő 4-5 évben további 20-20 kollégánk számára szeretnénk biztosítani a külföldi továbbképzés lehetőségét.

Beszámolók az első, 2023-24-es pályázati időszakból

United in times of crisis – Stockholm

A FEANTSA 2023. évi, United in times of crisis elnevezésű konferenciáján három munkatársunk: Fehér Boróka, Clease Piroska Judit és Gerencsér Tamás képviselte a BMSZKI-t. Kollégáink több izgalmas intézménylátogatáson vettek részt, többek között a Capio Care szervezetnél, mely Európa több országában, így Svédországban is fenntart egészségügyi központokat hajléktalan emberek számára. Az ellátás során olyan holisztikus szemléletet alkalmaznak, amely egy időben reagál az ügyfelek fizikai és pszichés egészségügyi szükségleteire is.

A számos érdekes plenáris előadás között intézményünk is bemutatkozhatott: kollégáink a BMSZKI 2022 októberében megnyitott nőgyógyászati rendelőjének működési tapasztalatait osztották meg a szakmai közönséggel.

Munkatársaink beszámolója innen érhető el.

A FEANSTA 2023. évi őszi kutatási konferenciája – Leuven

A FEANTSA 2023. évi őszi kutatási konferenciájának fő témái között az otthontalan fiatalok, a hajléktalan emberek kriminalizálása, a különféle lakhatási programok, a hajléktalan emberek hatékonyabb bevonásának módszerei valamint a különböző számlálások tapasztalatai is megjelentek. Kollégáink, Fehér Boróka és Lengyel Lea a "Másodgenerációs hajléktalanság – hajléktalan nők és családjaik" címmel saját kutatásukon alapuló előadást tartottak, melyre igen magas számban regisztráltak az esemény résztvevői. Kollégáink intézménylátogatásokon is jártak és izgalmas szekcióbeszélgetéseken vettek részt.

Az eseményről írt beszámolójuk itt olvasható:

Responsive szakmai konferencia – Bukarest

Április 22-23 között Bukarestben rendezték meg a Responsive elnevezésű szakmai konferenciát, melynek fókuszában a reszponzív szociális szolgáltatások álltak. Az esemény résztvevői az előadások és workshopok során elsősorban a sorstárssegítés gyakorlatát és az ügyfelek bevonásának, részvételiségük erősítésének lehetőségeit járták körül. A konferenciára munkatársunk, Fehér Boróka is meghívást kapott, aki a Photo Voice módszert mutatta be Méabh Savage-vel, a Waterfordi Egyetem szakértőjével. Beszámolója innen tölthető le.

Európai Szociális Munka konferencia – Bruges

Áprilisban konferenciát szervezett a flamand kormány gondoskodásért felelős osztálya és a Flamand Erős Szociális Munka platformja. Az esemény résztvevői olyan társadalmi kihívásokat jártak körül, amellyel a szociális munkások Európa-szerte szembesülnek: az éghajlatváltozást, a digitalizációt és a migrációt. Három munkatársunk vett részt a szakmai tanácskozáson, ahol izgalmas plenáris előadásokon és workshopokon ismerhettek meg innovatív gyakorlatokat. Emellett lehetőségük volt egy biciklis túrával egybekötött projektlátogatáson is részt venni. A konferencián kollégáink Európa országok szociális munkásaival tudtak tapasztalatot cserélni, és számos inspiráló ötletet, tanácsot kaptak itthoni munkájuk folytatásához.

Munkatársaink beszámolója itt érhető el:

Látogatás a CSS Praha szervezetnél – Prága

A BMSZKI ötfős delegációja és a Főpolgármesteri Hivatal két szakértője 2023 októberében háromnapos tanulmányútra indult a cseh fővárosba. A BMSZKI-hoz hasonló kapacitásokkal és finanszírozással működő CSS Praha, számos szolgáltatást nyújt hajléktalan és rossz lakhatási helyzetben élő emberek számára. A tanulmányút során közelebbről is megnézhettük a helyi, lakhatáshoz kapcsolódó szolgáltatásokat, a téli krízisellátás megszervezését, és az Ukrajnából érkező menekülteket célzó programokat.

A tanulmányút alatt lehetőségünk volt tapasztalatot cserélni a Prágai Lakásügynökség munkatársaival, továbbá és egy remek helyi szociális Startup, a Pragulic működésébe is bepillantást nyertünk.

Íme a beszámoló.