Családok Átmeneti Otthona
A BMSZKI Családok Átmeneti Otthona az ország egyik legnagyobb ilyen típusú intézménye, 27 lakásában összesen 136 személynek képes lakhatását biztosítani. Évente átlagosan 40-45 lakhatási szegénység sújtotta családnak és 100-120, a hajléktalanság határán élő gyermeknek nyújtunk átmeneti otthont.
Ha hajléktalanságról beszélünk, ritkán gondolunk a gyermekekre, pedig Magyarországon sok tízezer gyermek él bizonytalan, sokszor méltatlan, sőt, embertelen lakhatási körülmények között. A túlzsúfolt lakásokban, kétes hátterű albérletekben, veszélyeztető környezetben, szegregátumokban ezeknek a gyermekeknek folyamatosan sérülnek az alapvető jogai. A lakhatási szegénység rendszerint veszélyezteti a gyermekek biztonsághoz, egészséghez, pihenéshez, játékhoz, oktatáshoz és a megfelelő életszínvonalhoz való jogát.
A családok átmeneti otthona segítséget nyújt az igazán rossz lakhatási körülmények közül érkező, hajléktalansággal fenyegetett családoknak. Az átmeneti otthon dolgozóinak visszatérő, ám mindig szívszorító élménye, amikor a gyerekek először csodálkoznak rá arra, hogy nálunk külön szobájuk lehet, hogy a lakásukon nem kell idegenekkel osztozniuk, vagy hogy itt fürdőkádjuk is lesz. Ez az a minimum, amit minden gyermeknek biztosítani kellene.
Intézményünk azonban ennél sokkal többet szeretne adni.
Családi Élménytér
A Családi Élménytér egy, a családok átmeneti otthonában kialakított közösségi hely, ahol a nálunk lakó gyerekek és felnőttek igazán minőségi időt tölthetnek el együtt, illetve az intézményben dolgozó segítőikkel.
Pszichológusunk itt fogadja az otthonban élő, sokszor traumákkal küzdő ügyfeleit. Itt kerül sor a korrepetálások megtartására, amelyben önkéntes tanítók segítenek minket. Önzetlen és türelmes munkájának hála, számos gyerekünk került közelebbi kapcsolatba nem csak az egyes tantárgyakkal, de magával a tanulással és a személyüknek szóló figyelemmel is. Ezen a helyen az önálló tanulásra is lehetőséget tudunk biztosítani, az itt elhelyezett számítógépek is elsősorban ezt a célt szolgálják, de álláskeresésre, önéletrajz-készítésre, e-mail-ezésre is használhatják ezeket lakóink.
A Családi Élménytér ad otthont az anyáknak szervezett irodalomterápiás csoportnak és azoknak a gyermekdráma csoportoknak, ahol a kicsik és a nagyobbak egyaránt biztonságos környezetben nézhetnek szembe érzelmeikkel, ismerkedhetnek önmagukkal és egymással. Hasonló funkciót lát el a kutyaterápiás csoport is, ahol négylábú önkéntesünk játszva segít a gyerekeknek új, pozitív élmények megtapasztalásában.
Itt kerültek megrendezésre a Száraz November programunk eseményei, és itt látjuk vendégül a családjainkat segítő támogatóinkat is.
A Családi Élménytér teret ad hagyományos farsangi bálunknak, a Mikulás-mulattságnak és a Halloween-partynak is. Csocsóasztal, társasjátékok és kézműves foglalkozások mutatják meg a gyerekeknek és szüleiknek egyaránt, hogy a szabadidőt nem csak a képernyő előtt lehet eltölteni. Ez a hely nem csak a közösségi programok és társas együttlétek, hanem a bizalmi kapcsolatra épülő segítő beszélgetések biztonságos színhelye is.
Sajnos, ahogyan intézményünk legtöbb helyisége, a Családi Élménytér is meglehetősen elavult, felújításra szoruló, hiányos infrastruktúrájú helyiség. A linóleum régi, helyenként sérült, akárcsak a radiátorok. A bútorok vegyes képet mutatnak, a beépített szekrényekben már régen nincsenek polcok. Elhasználódott ajtókeretek, beázott falak, szegényes konyhabútor rontják az összképet és emlékeztetnek arra, hogy minden jó szándék és tartalmas élmény ellenére, mégis egy forráshiányos, nehezen fenntartható intézményben vagyunk.
Adománygyűjtő kampányunkat azért indítottuk, hogy a helyiség felújításával, a kopott bútorok lecserélésével otthonosabbá tegyük ezt a teret, hogy ne csak a közös élmény, de a környezet is felemelő legyen! Hogy még több programot biztosíthassunk a gyerekek és a családok számára.
Kérjük, segítsen minket adományával!
Adománygyűjtő kampányunk története
A rászoruló emberek ellátása mellett fontos számunkra az is, hogy felhívjuk a lakosság és a döntéshozók figyelmét a lakhatási szegénységre és a hajléktalansággal érintett emberek – köztük egész családok – problémáira. Hiszünk abban, hogy erről a kérdésről már egészen kicsi gyerekkortól kezdődően lehet beszélgetni, ezért alkotópályázatot hirdettünk különböző életkorú gyerekek és fiatalok számára, lehetőséget teremtve arra, hogy szüleik és pedagógusaik segítségével gondolkodjanak azon, mit jelent számukra az otthon, és milyen lehet otthon nélkül élni.
A legkisebbeket hajléktalan mesehősök történetein keresztül szólítottuk meg. Gondoljunk csak Hófehérkére vagy Jancsira és Juliskára, akiket elkergettek az otthonukból, vagy ott vannak a farkastól rettegő kismalacok is, akiknek szintén nincs biztonságos lakhatásuk... A felsősöktől azt kértük, hogy alkotásaikkal mutassák meg, mi jut eszükbe az otthon szóról. A középiskolásokat pedig arra biztattuk, hogy képzeljék el, vajon milyen lesz az otthonuk 10 év múlva. Az ország minden szegletéből érkeztek alkotások, ami azt jelzi, hogy életkortól függetlenül fontos erről a kérdésről beszélni, és lehet is.
Ezekkel a kedves és szívet melengető alkotásokkal szeretnénk megajándékozni a kiállítás megtekintőit, bízva abban, hogy sokan lesznek, akik adományukkal segítik majd a Családi Élménytér felújítását és az ott folyó munkát!
Mezei Gábor
BMSZKI CSAO ellátási egységvezető