Háttéranyagok

Az Idős hajléktalanok támogatása című Erasmus+ projekt fő tanulságai

A szociális szolgáltatásoknak reagálniuk kell arra, hogy a hajléktalan élethelyzetben élő emberek között az idősebb emberek aránya folyamatosan emelkedik. A hosszú ideig tartó hajléktalanság során megtapasztalt ártalmak és nehézségek komoly fizikai és mentális egészségügyi problémákhoz vezethetnek. Az idősebb emberek számára nem csak a megfelelő lakhatást kell biztosítani, de az életkor, az elszenvedett veszteségek és traumák hatása miatt új protokollokat és támogató eszközöket is be kell vezetni. Az egészségi állapot szinten tartásához és javításához kapcsolódó támogatás során elengedhetetlen a hajléktalanellátó szervezetek és az egészségügyi szektor közötti szélesebb együttműködés. A megfelelő válaszok keresése során fontos szempont emellett az érintettek tudásának, tapasztalatainak figyelembevétele, amely azon túl, hogy a szociális munka egyik alapvető értéke, lehetőség is arra, hogy bevonjuk őket a szolgáltatások kialakításába, működtetésébe és a helyzetükre hatással lévő szakpolitikák befolyásolásába is.

Ebben az Erasmus+ projektben a partnerek a meglévő programjaikkal kapcsolatban osztottak meg információkat, illetve igyekeztük ismereteket szerezni a lakhatási, szociális és egészségügyi szektor szereplői közötti együttműködésekről is. Ennek eredményeként fogalmaztuk meg azokat a fő tanulságokat és kulcsterületeket, amelyek szakmai kereteket nyújthatnak a hajléktalanságot megtapasztalt idős, rossz egészségi állapotú emberek szükségleteinek azonosítása és megválaszolása kapcsán.

1. A hajléktalanságban szerzett tapasztalatok egészségi állapotra gyakorolt hatásainak megértése

A hajléktalan élethelyzettel együtt járó hiányok és nehézségek komoly hatást gyakorolnak az érintettek egészségi állapotára. A bizonytalan életkörülmények befolyásolják az érzelmi és fizikai állapotot, valamint a mentális egészséget. A megfelelő lakhatás hiánya miatt az érintetteknek újból és újból erőfeszítéseket kell tenniük minimális biztonságérzetük megteremtéséért, illetve az alapvető szükségletek kielégítéséért is. A bizonytalanság és egyéb veszélyek megélése stresszt és szorongást okoz, a fedél nélküli élethelyzet megnöveli a betegségek kialakulásának kockázatát, összefüggésben az alultápláltsággal, a korlátozott higiéniai lehetőségekkel és a zord időjárási körülményeknek való kitettséggel. A társadalmi kirekesztettséggel, megbélyegzéssel és a hajléktalansággal járó kihívásokkal együtt mindez könnyen krónikus betegségek és mentális egészségügyi problémák kialakulásához vezet. Sok érintett esetében ezek a tényezők 40-50 éves korban már olyan egészségromlást okoznak, amelyek az átlagnépességben csak sokkal későbbi életkorban tapasztalhatók. A hajléktalan emberek egészségi állapotával és támogatási igényeivel kapcsolatos magyar nyelvű anyagok itt találhatóak:

2. Szereplők és szektorok közötti együttműködések

Az egészségügyi ellátáshoz, valamint a megfelelő kezelésekhez és a szükséges gyógyszerekhez való hozzáférés biztosítása alapvető fontosságú azok számára, akik súlyos egészségügyi problémákkal küzdenek. Az általános egészségi állapot befolyásolja az emberek életminőségét és a társadalmi tevékenységekben való részvételi lehetőségeiket. A hajléktalanságot megtapasztaló emberek gyakran akadályokba ütköznek a közösségi szolgáltatások, például a háziorvosokkal és a mentális egészségügyi szakemberekkel való konzultációk igénybevételekor, és gyakran úgy kerülnek ki a kórházi osztályokról, hogy a teljes felépülésükhöz szükséges körülmények nem biztosítottak számukra.

Ennek kapcsán programunkban ismereteket osztottunk meg egészségügyi és a közösségi szolgáltatások különböző szereplői közti együttműködések kialakításával kapcsolatban.

Az kirekesztett csoportok egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésének támogatásával kapcsolatos angliai programról részletesen itt lehet olvasni angol nyelven: https://www.pathway.org.uk/faculty/

Kapcsolódó magyar nyelvű anyagok:

3. Részvétel, ügyféltapasztalatok felhasználása

A részvételi lehetőségek biztosítása fontos eleme a testi-lelki egészség és életminőség javítására fókuszáló szociális munkának. A saját, megélt tapasztalatokon alapuló tudás az érintettek széles köre által hitelesnek elfogadott tartalommal bír, miközben a hajléktalanságot megtapasztaló emberek bevonása a döntéshozatali folyamatokba és a szolgáltatások nyújtásába elismeri méltóságukat és megerősíti őket.

Az így szerzett információk és erőforrások segíthetik a szolgáltatókat a hatékonyabb támogatások kialakításában és működtetésében, az aktív részvétel pedig hozzájárul a bizalom megteremtéséhez. Ha a hajléktalanságot megtapasztaló emberek úgy érzik, hogy meghallgatják és tiszteletben tartják őket, könnyebben tudnak kapcsolódni a szakemberekhez, miközben a tőlük származó információkra való nyitottság csökkenti a hajléktalansággal kapcsolatos megbélyegzést és a sztereotípiák hatásait.

A projektünkben résztvevő egyik szervezet, a Groundswell nem működtet lakhatási szolgáltatásokat, de elkötelezett a részvételen alapuló megközelítések elterjesztése mellett, miközben a hajléktalanságot megtapasztaló emberek bevonása tevékenységük központi eleme. A hajléktalan emberek egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésével kapcsolatos sorstárs-kutatási módszerek alkalmazásával értékes visszajelzéseket tudnak adni az egészségügyi szolgáltatások hatékonyságáról, ami segítheti a szolgáltatókat és a döntéshozókat a fejlesztendő területek azonosításában.

A sorstárs-kutatásról és a módszer alkalmazásával megvalósított programok kapcsán megosztott ismeretek az alábbi előadásokban kerültek bővebben kifejtésre:

A Groundswell Egészségügyi Sorstárs-támogató programjában sorstárs segítők működnek közre, és munkájuk során praktikus információkat, személyes támogatást, érdekképviseletet nyújtanak a hajléktalanságban élő embereknek, hogy javítsák az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésüket és növeljék egészségtudatosságukat. Ennek a megközelítésnek az az egyik előnye, hogy a sorstárs segítők maguk is szembesültek hasonló helyzetekkel, így saját tapasztalataikból merítve empátiát, megértést és az érintettek számára releváns tanácsokat tudnak nyújtani. Fontos szerepük még, hogy érzelmi támogatást nyújtanak, és megkönnyítik az egészségügyi szakemberek és az ügyfelek közötti kommunikációt az orvosi konzultációk során. Emellett segítik sorstársaikat, hogy a saját egészségügyi ellátásuk aktív résztvevőivé váljanak azáltal, hogy tájékoztatják őket a jogaikról, az elérhető szolgáltatásokról és az öngondoskodási stratégiákról.

Bővebb információ a sorstársegítők ilyen jellegű tevékenységeiről elérhető itt:

4. Protokollok fejlesztése, szakpolitikai döntésekre való hatásgyakorlás

A hajléktalanellátó szektor elsődleges funkciója a biztonságos és hozzáférhető krízis és átmeneti szállások biztosítása. A hajléktalan élethelyzetben felmerülő összetett hátrányok és nehézségek miatt azonban a valódi felépüléshez további támogatásokra van szükség. Ez magában foglalja a pénzügyi stabilitás elérésének támogatását, az egészségügyi és mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést, a függőségekkel való foglalkozást és a hajléktalan emberek közösségbe való bevonását. Az ezen típusú támogatásokhoz való hozzáférés meglehetősen különbözik azokban az országokban, amelyekben a programot megvalósító szervezetek működnek, azonban mindenhol azonosíthatók voltak megválaszolatlan szükségletek. A szolgáltatások fejlesztése és a megelőzéshez kapcsolódó szakpolitikák befolyásolása terén több partnerszervezet is rendelkezett olyan tudással, amelyet a szolgáltatástervezés és a döntéshozatali folyamatok befolyásolása terén érdemes figyelembe venni.

Ehhez kapcsolódóan itt található a Groundswell által készített Clarissa című film, melynek magyar nyelvű segédanyaga a film kapcsán releváns szolgáltatásszervezeséi kérdéseket világítja meg.

Az ide kapcsolódó angol nyelvű előadások itt olvashatóak: 

5. Elsőként Lakhatás programok

Az Erasmus+ programban részt vevő szervezetek különböző szolgáltatásnyújtással kapcsolatos megközelítéseket alkalmaznak a hajléktalan emberek támogatása során. A Focus Ireland és az Utcáról Lakásba! Egyesület nem hagyományos szálláshely-szolgáltatásokat működtet, hanem szociális munkával megtámogatott önálló lakhatást biztosító programokat valósít meg. Az egyéni lakhatási krízisek kialakulásának korai szakaszában való megfelelő lakhatás biztosítása a legjobb módja annak, hogy megelőzzük a hajléktalan élethelyzet tartós fennállásából adódó káros egyéni következményeket. Az Elsőként Lakhatás megközelítésben alkalmazott multidiszciplináris csapatmunka megfelelő választ nyújthat a komplex támogatási szükséglettel rendelkező ügyfelek számára. Ebben a megközelítésben különböző képzettséggel rendelkező szakemberek alkotnak segítő teamet és működnek együtt a felmerülő szükségletek megválaszolásában. A segítő szerepek a támogatott emberek főbb problémái szerint alakíthatók ki.

A vonatkozó tapasztalatokról az alábbi előadásokban találhatók konkrét példák: 

6. A lelki egészség helyreállítását célzó megközelítések

A hajléktalanság megélése kapcsán gyakori élmény a reménytelenség, a kétségbeesés, az állandó aggodalom az alapvető szükségletek és biztonság megteremtésével összefüggésben. Ezek hosszú időn át történő fennállása depresszióhoz és szorongásos zavarok kialakulásához vezethet. Sok hajléktalan ember szenved traumatikus életesemények hatásaitól, ideértve a gyermekkori bántalmazást, elhanyagolást, társas vagy intézményi erőszakot. A poszttraumás stressz hatással van a kognitív funkciókra, és gyakran jár együtt memória- és figyelemzavarokkal. A támogató kapcsolatok megszakadása, az egyedüllét érzése a hajléktalan emberek közös tapasztalata. Mindez elidegenedés- és értéktelenségérzéshez vezethet, emellett az alkoholhoz vagy kábítószerhez fordulást értelmezhetjük megküzdési vagy öngyógyítási technikának is. A diszkrimináció és a szégyenérzet negatívan befolyásolja az önbecsülést és a lelki egészséget, illetve tovább súlyosbíthatja a meglévő mentális egészségügyi problémákat. A fentiek miatt a pszichológiai jólét erősítése és a lelki egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása létfontosságú eleme az érintettek felépülésének. A lelki egészség támogatásához kapcsolódó programok és megközelítések:  

Az életvégi támogatással kapcsolatos megközelítések pedig itt találhatóak: